Mobilná aplikácia Veľká Rača

Lanovky 7/7
Zjazdovky 12/16
Sneh 45 cm
Zobraziť Mapu

Počasie s Jurčovičom

22. 2. 2018

Zatiaľ na Slovensko zasahuje od juhu tlaková níž. Teplý vzduch, ktorý okolo nej prúdi, preniká na Slovensko od východu až severovýchodu, ale stále to nie je arktický vzduch, ale je to vlhký vzduch od Čierneho mora a Balkánu a k nám sa dostáva oblúkom cez Ukrajinu a Bielorusko.

Zatiaľ je tu len veľa oblačnosti a málo zrážok, čím sa myslí hlavne slabé občasné sneženie a aj to akoby sa Kysuciam a Orave vyhýbalo. Resp. sever Slovenska je už na okraji tlakovej výše zasahujúcej od Severného mora, Pobaltia a Škandinávie na naše severné pohraničie.

Takto s ojedinelými snehovými prehánkami by  to malo vydržať na Veľkej Rače až do soboty. Arktický vzduch sa dovtedy bude kumulovať nad Poľskom a prúdiť do Nemecka. Na naše územie sa dostane asi až v sobotu, a to bude znamenať menej oblakov a výrazné zosilnenie mrazov. Do soboty budeme mať v atmosfére vo výške okolo 1500 m cca  -10 st, ale v sobotu klesne na -15 a v nedeľu až na -20 st. V doline pod Veľkou Račou to môže znamenať ochladenie až do -25 st., a to by už naozaj malo znamenať vyvrcholenie tohtoročnej zimy. Z hľadiska zrážok pravdepodobne až do štvrtka to bude v oblasti Veľkej Rače väčšinou s malou oblačnosťou a bez sneženia.

Predpokladá sa predbežne , že až vo štvrtok sa zmení prúdenie ja južné a v piatok 2.3. už príde aj sneženie od juhu a s tým aj výrazné zoslabnutie mrazov.

Rozlúčka so zimou na konci februára bude teda impozantná a kto vie, ži aj neprekonáme teplotný rekord, ktorý je napríklad v Poprade až -28 st.     

      Jurčovič